Bottles, Jars and Jugs
Filtered Search Results
Corning™ PYREX™ Round Wide-Mouth Media Storage Bottles with GLS80 Screw Cap
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Designed for heavy-duty storage as well as mixing and sampling
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Closure Size | GL S80 |
| No. per Case | 10/Cs. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Color | Orange |
| No. per Pack | 10/Pk. |
| Closure Type | Plug Seal |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
DWK Life Sciences Wheaton™ Clear Standard Wide-Mouth Bottles: With PTFE-Lined Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for the storage of dry materials and specimens
| Color | Clear |
|---|---|
| Closure Liner | PTFE/Foam |
| Material | Soda Lime Glass |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences Kimble™ Clear Glass AC Medium Rounds without Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Wide mouth design for efficient addition or removal of contents
| Product Type | AC Medium Round Bottle |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
DWK Life Sciences Wheaton™ Clear Boston Rounds with PE Cone-Lined Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for solvent, chemical and sample storage
| Color | Clear |
|---|---|
| Closure Liner | Polyethylene |
| Material | Soda Lime Glass |
| Certifications/Compliance | EPA, FDA |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Phenolic |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Fluorinated HDPE Solvent Wash Bottle
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eliminate risk of leakage with self-venting Thermo Scientific™ Nalgene™ Fluorinated HDPE Solvent Wash Bottles, which keep the solvent in the bottle.
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wash Bottles made with Teflon™ fluoropolymer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ensure contamination-free dispensing with these chemical-resistant wash bottles made with Teflon™ fluoropolymer.
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Product Type | Wash Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Through the Closure Dispensing | Yes |
| Color | Translucent |
| Graduated | No |
| Material | FEP |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | ETFE |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Vented Unitary Right-to-Know LDPE Wash Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Keep hazardous volatile liquids off the lab bench. Unitary wash bottles feature a unique vent system, and eliminate draw tube assembly and associated risk of contamination.
| Unitary | Yes |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Description | RTK Wash Bottle |
| Product Type | Wash Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Graduated | No |
| Material | LDPE |
| Certifications/Compliance | Meet OSHA requirements for workplace chemical container labeling. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Unitary™ Red LDPE Safety Wash Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Easily find these red LDPE safety wash bottles, which feature a wide mouth for faster, safe filling, and provide instant recognizability and identification.
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Description | LDPE bottle/tubulation |
| Closure Size | 38 mm |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Red |
| No. per Case | 4 |
| Material | LDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Safety Wash Bottle |
| Mouth | Wide |
| Graduated | No |
| Closure Color | Red |
| No. per Pack | 4 |
| Closure Type | Screw Cap |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Color-Coded LDPE Wash Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Simplify content identification with these narrow-mouth wash bottles that feature colored closures with an integrated stem.
| Height (Metric) | 224 mm |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Description | With stem and draw tube |
| Closure Size | 28 mm |
| Capacity (English) | 16 oz. |
| Through the Closure Dispensing | Yes |
| Color | Natural |
| Capacity (Metric) | 500 mL |
| No. per Case | 24 |
| Material | LDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Color-coded Wash Bottle |
| Diameter (Metric) | 72.9 mm |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | No |
| No. per Pack | 6 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Height (English) | 8.8 in. |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polypropylene Copolymer (PPCO) Jugs with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Safely handle corrosive liquids using rubber gloves and the large carrying handle on this lightweight polypropylene jug.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Jug |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Translucent |
| No. per Case | 6 |
| Material | PPCO |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Large carrying handle |
| Product Type | Jug |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | No |
| Closure Color | White |
| No. per Pack | 1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Dropper Bottles with Control Dispensing Tip
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Repeatedly dispense reagents accurately using these dropper bottles, an excellent alternative to pipetting devices.
| Drop Size | 40 μL |
|---|---|
| Shape | Round |
| Closure Size | 15-415 mm |
| Product Type | Dropping Bottle |
| Through the Closure Dispensing | Yes |
| Color | Translucent |
| No. per Case | 25 |
| Material | LDPE |
| No. per Pack | 25 |
Corning™ PYREX™ Low-Form Glass Weighing Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cylindrical, low-form glass bottle with hollow glass pennyhead stopper.
DWK Life Sciences Wheaton™ BOD Bottle without Stopper
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Type I Borosilicate glass bottles are effective for a variety of applications
Corning™ Roller Bottle with Easy Grip Cap
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
One piece seamless construction with printed graduations
| Material | Polystyrene |
|---|---|
| Closure Color | Orange |
| Closure Type | Easy Grip |
| Closure Material | HDPE |
| Sterility | Sterile |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Square PETG Media Bottles with Closure: Sterile, Shrink-Wrapped Trays
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eliminate costly washing, depyrogenation and autoclaving steps with certified sterile media bottles, ideal for prolonged storage of pH sensitive liquids.
| Shape | Square |
|---|---|
| Product Type | Media Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Color | Clear |
| Graduated | Yes |
| Material | PETG |
| Certifications/Compliance | Bottles and closures are certified radiation sterilized (SAL 10-6), nonpyrogenic and noncytotoxic, and comply with USP Class VI guidelines. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| For Use With (Application) | Prolonged Storage |
| Closure Material | HDPE |
| Fit for Purpose | Sterile |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |